HİZMETLERİMİZ...

Lazer Epilasyon

LAZER EPİLASYON FIRSATI

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Biz lazer epilasyonu ergenlik dönemini bitirmiş kişilere uygulamayı öneriyoruz. Epilasyonu Gebelerde uygulamayı uygun bulmuyoruz. Sedef, vitiligo gibi deri hastalıkları olanlar da uygulama önermiyoruz. Epilepsi hastalığı olan kişilerde uygulama önermiyoruz. Kontrol altındaki epilepside nöroloji doktoru uygun görürse yapılabilir.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları nasıl yapılmaktadır?

Söz konusu istenmeyen tüy olduğunda bayanlar kadar erkekler de Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadır. En fazla tercih edilen bölgeler sakal üzeri (elmacık kemiği), kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler, omuz, sırt ve göğüstür. Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5 - 8 seans gibi bir süreçte sonuç alınabileceği gibi, uygulama 2 - 3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi de mümkündür

Tüm vücuda bir seansta lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ortalama bir bayan vücudu 1,5-2 saat sürmektedir

Kıl dönmesi tedavisinde lazer epilasyon etkili midir?

Özellikle oturduğumuzda, oturulan yer ile temas eden bölgelerde kıl dönmesi olarak tabir edilen durum gözlenmektedir. Kadınlarda daha çok kalça, bacak arkası, bikini, genital ve koltuk altında rastlanır.Bu durumun en güncel tedavilerinden biri ters büyüyen bu kılları azaltarak dolaylı çözüm sağlayan Epilasyondur.Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirecek kadar ciddi durumlara yol açabilir.Bu hastalığa tıpta pilonidal sinüs adı verilir. Kıl dönmesi apse halini almadan daha başlangıçtabölgeye Epilasyon uygulanabilir. Apse ya da kist oluşmuş ise Epilasyon etki edemez. Ameliyat olmuş hastalarda pilonidal sinüsün tekrarlayabilir. Bu sebeple hastalığın tekrar etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra bölgeye Epilasyon yapılması faydalı olabilir. Birçok genel cerrah bu ameliyat sonrası bölgenin Epilasyon ile kıllardan arındırılmasını önermektedir.

Birden fazla seans neden gereklidir?

Vücut kılları çeşitli evrelerle büyürler. Bir bölgede aynı anda hem aktif büyüme hem dinlenme döneminde kıllar aynı anda bulunur. Epilasyon sadece aktif büyüme dönemindeki kıllara daha fazla etkilidir. Bu nedenle bu döneme rastlayan kıllar daha fazla etkilenir diğer kılları aynı dönemde yakalamak ancak tekrarlayan seanslarla mümkün olabilir. Yüz bölgesi bu anlamda en zor bölge iken alt bacak, genital, koltuk altı daha kolay cevap alınan bölgelerdir

Lazer epilasyonun Seans aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyon tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

Lazer epilasyon sırasında acı hissedilir mi?

Evet, lazer epilasyon da azda olsa bir acı hissi söz konusudur. Çoğunlukla bu acı tolere edilebilir bir acıdır. Genellikle lazer epilasyon cihazlardaki etkin soğutma sistemi bu acıyı azaltır. Lazer epilasyon yapmadan önce nadiren anestezik kremler kullanmak gerekebilir.

Bir lazer epilasyon seansı ne kadar sürmektedir?

Lazer epilasyon süresi bölgesine göre değişir. Lazer epilasyon genital bölgeye 10 dakika, koltuk altına 5 dakika sırt bölgesine 45 dakika kadar uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon tedavisi sonrası leke kalma ihtimali var mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kıl kökü etrafında perifolüküler ödem yani hafif şişlik oluşur. Ciltte kızarıklık oluşumu olağan ve beklenen bir durumdur. Lazer epilasyon uygulamasını takip eden bir kaç saat içerisinde bu reaksiyonlar kaybolur. Eğer reaksiyon uzar ise 1-2 günlük nemlendirici kullanımı ile genellikle düzelir. Lazer epilasyon sonrası güneşlenilmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Nadiren ciltte koyulaşma ya da açılma şeklinde lekelenme oluşabilir. Çoğunlukla bu reaksiyon 6-12 ayda azalarak kaybolur. Nadiren lekeler kalıcı olabilir.Skar adı verilen ve genellikle yanık oluşumundan sonra gelişen izler nadir görülür fakat kalıcı olabilir.

Kıl artışı hormonal sebeplere bağlı kişilerde lazer epilasyon faydalı olurmu?

 Özellikle kadında yüz, göğüs, göbek bölgesindeki tüylenmeler hormonal nedenli olabilir. Lazer epilasyon yaptırmak isteyen, kadın hastalıkları uzmanınızla görüşüp ultrasonografi ve diğer hormonal tetkiklerinizi yaptırarak tedaviye başlamalısınız. Tedavi ile lazer  epilasyon uygulaması beraber başlanabilir.

Lazer epilasyondan sonra neler yapmalıyım ya da yapmamalıyım?

Lazer pilasyon sonrası ilk 24 saat bölgenin sıcak su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin sıcak banyo, sauna,hamam, kese, kılları yolma, güneş banyosu ya da aşırı egzersiz gibi lazer epilasyon yapılan bölgenin sıcaklığını arttıracak etkenlerden korunmak gerekmektedir. En az 2 hafta yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir. Ilık ya da soğuk su temasının sakıncası yoktur. Koltuk altı uygulamasından sonra İlk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. İlk hafta uygulama yapılan bölgenin nemlendirilmesi yerinde olacaktır. Uygulamadan sonra kıllar kendiliğinden yavaş yavaş dökülür. Kılları kendiniz koparmayınız.

Lazer epilasyon her mevsim yapılabilir mi?

Lazer epilasyon uygulamasında yazın özellikle yüz ve kol bölgesini güneşten korumak zordur. Hele yazın açık havadaçok bulunan kişilerde bu bölgelerin bronzlaşması kaçınılmazdır. Ofis ortamında çalışan ve güneşten korunabilen kişilerde bu bölgelere de uygulama yapılabilir. Diğer bölgeler için uygulamalar devam ettirilebilir.Epilasyondan sonra 2 hafta kadar direk güneşlenmemek gereklidir. Mutlaka güneş koruyucusu kullanılmalıdır.Bronz olunmadığı sürece Epilasyon için bir engel bulunmamaktadır.Bronzlaşmış kişilerde en az 1 ay beklemek gerekebilir.

Gebelerde lazer epilasyon uygulaması yapıyor musunuz?

Hayır yapmıyoruz. Gebelikte özel bir hormonsal durum ve metabolizma söz konusudur. Yan etki ve sonuç açısından uygulamayı doğru bulmuyoruz.

Yüz bölgesi lazer epilasyonda neden en zor bölgedir?

Vücudu lazer epilasyon için 2 bölgeye ayırdığımızı söyleyebiliriz. Bu bölgeler vücut bölgesi ve yüz bölgesidir. Yüz bölgesi; boyun ve enseyi de kapsamaktadır. Bu bölgede santimetrekareye düşen kıl folikül sayısı vücut bölgesinden çok daha fazladır. Bu bölgedeki kılların bir özelliği de hızlı bir yaşam döngüsüne sahip olmalarıdır.Yani diğer bölgelere göre kıllar daha hızlı uzamaktadır. Bu nedenle seans aralıkları daha kısadır. Daha çok seans Epilasyon uygulaması gerekir. Ortalama 10 seans uygulama gerekebilmektedir. Lazer epilasyon seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır.

Tüy dökücü krem kullanıyorum. Ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?

Önerimiz tüy dökücü krem kullanımından sonra kıllar görünür hale gelince lazer epilasyona başlamak şeklindedir.

Ağda kullanıyorum ne zaman lazer epilasyona başlayabilirim?

Ağda gibi kılları kökten yolma işlemleri en az 3 hafta içinde yapılmamış olmalıdır.

Tüylenme sorunumun hormonal olduğunu düşünürseniz ne önerirsiniz?

Uzman doktorlar gerekli gördükleri hastalarda hormonal tetkikleri isteyip değerlendirir. Örneğin kadın hastalarda yüz, göğüs, sırt, göbek bölgesindeki aşırı ve kalın kıllar hormonal durumdan kaynaklanır diyebiliriz. Fakat bunu net söylemek için mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sizi görmelidir.

Copyright © 2013 Lois Epilasyon. All rights reserved.